U cilju informisanosti stanovništva i podizanja komunalne higijene i drugih komunalnih djelatnosti na viši nivo bit će prezentovana i obrađena aktuelna tema putem sredstava informisanja, udruženja građana, mjesnih zajednica ili letaka, obavještenja i slično.
Obzirom da je pred nama proljetni period kada se budi zelenilo, uređuju dvorišta, počinju koristi javne zelene površine tu ćemo Vas upoznati sa dijelom propisa koji regulišu tu oblast odnosno obraditi temu ” Uređenje dvorišta i grada ”.
U parkovima i na ostalim javnim površinama postavljaju se klupe, stolice, korpe, kantice za otpatke, uređaji za igru djece i slični objekti, kao i izgrađene fontane (česme), vodoskoci i spomenici. Korisnici parkova dužni su se pridržavati režima upotrebe parkova i poštovati natpise i obavještenja kojima se u parkovima objavljuju određena upozorenja.
Na određenim javnim površinama može se uređivati zelenilo pod uslovima propisanim Odlukom o komunalnom redu.
U cilju što ljepše slike i urednijeg grada korisnici usluga odvoza smeća dužni su sakupljeno smeće pažljivo odlagati u posude za smeće tako da se ono ne rasipa na okolni prostor. Posude za kućno smeće moraju biti zatvorene.
Zabranjeno je oštećivati posude za kućno smeće, ulijevati u njih tekućine, bacati žar i vrući pepeo, bacati ostatke životinja, građevinski otpad, glomaznu kartonsku ambalažu, dijelove kućnog namještaja, otpatke od čišćenja zelenih površina u većim količinama, i drugi otpad koji ne spada u kućni otpad.
Građani, preduzeće, ustanove, samostalni privrednici oko čijih objekata se nalaze dvorišta ili slobodni prostori, dužni su sa ulične strane objekta izvršiti odgovarajuća hortikulturna uređenja tih prostora, održavati ih i obnavljati u cilju poboljšanja estetskog izgleda grada uz pribavljenu saglasnost o vrsti zasada. Vlasnici ili korisnici individualnih ili kolektivnih stambenih objekata, kao i poslovnih objekata obavezni su osigurati obnovu, uređivanje, održavanje i zaštitu zelene površine na zemljištu koje pripada objektu, odnosno zelenim površinama koje su u okviru okoline objekata. Zelene površine iz prethodnog stava, vlasnici ili korisnici stanova, kuća, odnosno posjednici zemljišta moraju uređivati i održavati u skladu sa odredbama članova 151., 152. i 153. ove Odluke.
U slučaju nepoštivanja odredaba gore navedene Odluke predviđene su novčane kazne u rasponu od 50,00 – 2.000,00 KM za pravna lica, a od 50,00 – 200,00 KM za građane odnosno fizička lica.
Ovim putem vas obavještavamo da će u narednom periodu biti pojačan nadzor nad provođenjem odredaba ove Odluke od strane komunalne inspekcije i Višeg referenta za zaštitu okoline.
PREUZIMANJE:
– Obavještenje