Ustanove kulture:
– Vila Krivaja
– Centar za kulturu Zavidovići
– Gradska biblioteka Zavidovići
– Spomen-soba
Zavidovićka općina konstituisana je 1955. godine, a prostire se na površini od 540km2. Od svog nastanka vezanog uz izgradnju ogromne i moderne fabrike ( Krivaja) za sječu i obradu drveta, grad je pozvao mnoge stručnjake različitih nacija koji su se tu nastanili, donijeli sa sobom tehnička znanja, svoju kulturu i svoju vjeru. Ova različitost se manifestovala u kulturnom izražavanju stanovništva i društvenom organizovanju. Područja izražavanja su različita : od slikanja do litetarure, od tradicionalne muzike do folklora i teatra, od kina do modernog umjetničkog izražavanja, koje ima porijeklo u različitim narodnim tradicijama koje su zajedno živjele u ovom periodu. Zavidovići su grad poznat po razvoju kulture i manifestacijama koje žive dugi niz godina. Jedna od manifestacija koja je zaživjela dugi niz godina, tačnije od 2001. godine jeste Kulturno – zabavna manifestacija „Ljeto u gradu“. Ta manifestacija je bogata kulturnim, sportskim i zabavnim sadržajima koji su prilagođeni svim generacijama sa šarolikim programom.
Arhitektonski dragulj i svjedok historije: Krivajina vila u Zavidovićima zbog svoje bogate historije BiH obiluje arhitekturom različitih stilova, a mali arhitektonski dragulji su rasuti svuda širom ove države, jedan od njih je Vila Krivajina. Ovaj objekt danas je upravni centar IP Krivaja, a Vila je prvobitno nastala kao stambena zgrada kompanije “Eissler und Ortlieb”, u kojoj je živio direktor Fritz Regenstreiff. Firma “Eissler und Ortlieb”, osnovana 1884. godine, bila je jedna od najvećih i najmodernijih postrojenja u tadašnjoj Evropi, a bavila se eksploatacijom šumskog bogatstva bazena Krivaja. Ovaj objekat predstavlja primjer stambene vile iz vremena Austro-Ugarske monarhije u BiH sa izrazito romantičarskim obilježjima u eksterijeru kao što su istaknuta bondručna konstrukcija, dekorativni drveni motivi, upotreba različitih vrste prozora, vanjskih stepeništa i trijemova. Iako tačan datum izgradnje Vile nije poznat, ova zgrada useljena je 1900. godine, a bila je opremljena najsavremenijim vodovodnim i elektro instalacijama. Sada Vila krasi zavidovićku Radničku ulicu u industrijskom dijelu ovog grada, ističući se svojom neobičnom gradnjom među ostalim objektima. Ukrašena zelenim krovom, kao i uređenim eksterijerom, vila predstavlja malu zelenu oazu u gradiću na tri rijeke.
Na sjednici u Sarajevu održanoj 21.12.2018. godine nacionalnim spomenikom je proglašena historijska građevina, Vila / Upravna zgrada Krivaje d.o.o. u stečaju u Zavidovićima.
Centar za kulturu Zavidovići je jedina kulturna ustanova u gradu koja se bavi organizacijom svih kulturnih sadržaja.
Gradnja Dom kulture trajala je 4 godine, od 1952. do 1956. godine, a 26. Augusta 1956. godine održano je svečano otvaranje objekta. Svečanog otvorenje, Prva (pozorišna) predstava pod nazivom „Igra u dvoje“, autor Tito Strozzi, odigrana 09. septembra 1956. godine. Zvanični početak rada Doma je 26. august 1956. godine kada su u Dom useljeni RKUD „Rad“ i Opštinsko vijeće Saveza sindikata.
Nepune naredne četiri godine ova Ustanova funkcionisat će bez zvanične verifikacije.
U svojoj historiji, današnji, Kulturno-sportski centar je doživio nekoliko transformacija. Narodni odbor Skupštine opštine Zavidovići svojim rješenjem broj 02 – 292/1/60 od 19. aprila 1960. godine osniva Dom kulture, zatim usvaja Pravila o organizaciji ove ustanove i konačno se Dom registruje kod Odjeljenja za opštu upravu Narodnog odbora opštine Zavidovići pod brojem 02/1 – 6 38/2 od 3. radi kao samostalna radna organizacija.
Dom kulture je 1962. godine ponio ime velikog književnika Vladimira Nazora, a umjesto starog sastava Upravnog odbora bira se novi Upravni odbor, ovog puta on nije privremeni odbor kao što je bilo ranije. Godine 1964. opet se bira novi upravni odbor, a u duhu novih zakonskih propisa. Okružni privredeni sud u Tuzli 1. 11. 1965. godine donosi rješenje kojim se „u registar ustanova ovog suda u svesku 1 na listu 6 redni broj 1 ustanova upisuje Dom kulture „Vladimir Nazor“ Zavidovići sa sjedištem u Zavidovićima; predmet poslovanja Doma je kulturno-prosvjetna djelatnost“. Od 1972. godine Dom kulture „Vladimir Nazor“ je bio radna jedinica u okviru Radne organizacije „Centar za kulturu“ Zavidovići. Pored Doma kulture „Vladimir Nazor“, radnu organizaciju su činili i Sportska dvorana „Sutjeska“, Radnički univerzitet „Ahmet Fetahagić“, Radio Zavidovići i Biblioteka.
Od 1.1.1979. godine Dom kulture kao poslovna jedinica ulazi u sastav Radne organizacije „Centar za obrazovanje, informisanje i sport“ Zavidovići, zajedno sa četiri poslovne jedinice: Narodnom bibliotekom, Radničkim univerzitetom, Radio stanicom i Sportsko – kulturnim centrom. U Domu će biti smješten i djelovat će samostalno Marksistički centar.
Radna organizacija „Centar za obrazovanje, informisanje i sport“ prestaje sa radom 1990. godine u toj formi organizovanja, a Narodna biblioteka i Dom kulture kao poslovne jedinice stvaraju Radnu organizaciju „Centar za kulturu“.
Od 1997. godine općina Zavidovići kao Osnivač transformiše radnu organizaciju kao javnu ustanovu i kao takva djeluje i danas.
Ustanova je organizovana Odlukom Općinskog vijeća Zavidovići o preuzimanju osnivačkih prava i organizovanju javne ustanove u državnoj svojini .
Kasnije Općinsko vijeće donosi Odluku o Izmjeni i dopuni Odluke o preuzimanju osnivačkih prava i organizovanju javne ustanove u državnoj svojini JU „Centar za kulturu“ Zavidovići 2010. godine .
Općinsko vijeće Zavidovići, 17.06.2020. godine donosi Odluku o proširenju djelatnosti Centra za kulturu sa još dvije djelatnosti – za rad sportskih objekata i ostale sportske djelatnosti. Prijedlog Osnivača bio je da se naziv JU „Centar za kulturu“ preimenuje u JU „Kulturno – sportski centar“ Zavidovići. Dana, 28.10.2022. godine Općinski sud u Zenici donosi Rješenje o izmjeni podataka broj: 043-0-Reg-22-001128 i od tog dana se u sudski registar upisuje naziv Javna ustanova „Kulturno-sportski centar“ Zavidovići.
Ova kuća kulture nekoliko puta je mijenjala svoje ime, ali je uvijek, u većoj ili manjoj mjeri, bila kuća ljubitelja umjetnosti, zabave, obrazovanja, jer su u njoj građani mogli da zadovolje svoje kulturne, umjetničke i ostale duhovne potrebe.
U posljednjem ratu ova kuća je bila angažovana u funkciji odbrane i zaštite ovih prostora i ljudi, ali nije prestajala ni njena kulturna misija. U tim najtežim danima entuzijasti, razikujući vlastite živote, organizovali su nekoliko manifestacija potvrđujući istinu da se i kulturom brani domovina.
Na sceni ovog veličanstvenog zdanja mnogi su imali priliku da čuju i vide renomirane pozorišne, muzičke, folklorne i druge ansamble ne samo iz domovine, nego Evrope i svijeta.
Gradska biblioteka Zavidovići u Zavidovićima već dugi niz godina daje priliku svima onima koji žele da čitaju da to i ostvare. Na svojim policama biblioteka krije pravu vrijednost, i čuva veliko kulturno blago.
Pored te vrijednosti biblioteka je i stanica, učionica, čitaonica i mjesto za opuštanje. Čitaonica je nazvana „Omladinski kutak“ od strane mladih i predstavlja veliki plus za sve učenike kojima nastava nije usklađena sa prevozom. Iako je zgrada biblioteke u dotrajalom stanju, unutra se osjeća veoma živom zbog posjete. Biblioteka je osnovana 1959. godine i dobitnik je priznanja Općinskog vijeća Zavidovići „Plaketa grada“ za 2009. godinu . Biblioteka ima 4 odijeljenja : odjeljenje za odrasle, odjeljenje za djecu, odjeljenje za obradu knjiga i čitaonica.
Katalog biblioteke je dostupan i na internetu, obzirom da je članica COBISS-a Bosne i Hercegovine. Projektom PLIP čitaonica je transformisana u multimedijalni centar za mlade. Ovim projektom napravljen je spoj savremene i tradicionalne biblioteke.
Spomen-soba je mjesto predviđeno za muzejsku postavu i smještaj branilačkih udruženja. Povodom obilježavanja 19. decembra, Dana formiranja ratnih jedinica općine Zavidovići upriličeno je svečano otvaranje 2019. godine.